RETRO: Dřív jsme živili jen stát,
dnes živíme kapitalisty a taky stát.
Za socialismu byly ceny i platy nízké. Půda a průmysl patřil „všemu lidu“, v účetní praxi tedy státu. Pokud předpokládáme, že i tehdy respektovali Marxovy poučky, tak nadhodnota, vytvářená pracujícími, šla do státní pokladny. Kromě toho byli lidé i zdaněni. Zisk z podnikání státu a příjmy z daní – společně tedy příjmy státního rozpočtu sloužily na financování chodu státu, zdravotnictví, výplatu důchodů atd. Stát dotoval nesoulady ve výrobních a kupních cenách, hradil investice do infrastruktury a průmyslu, školství atd. Také z rozpočtu přispíval bratrským stranám v zahraničí na jejich boj s imperialisty a úvěroval státy třetího světa (většinou nevratně). Zaměstnanost byla ze zákona vysoká a ne nadarmo se říkalo, že stát dělá, že platí pracující a ti dělají, že pracují. Přesto to vydrželo 40 let.
Dnes máme ceny vysoké (odpovídající nedotovaným výrobním nákladům), platy se rozvrstvily od nízkých za pomocné práce až po supervysoké u nejvyšších manažerů (za objem práce asi nikoliv, ale za jejich genialitu a prozíravé řízení – taky proto, že někteří dřou jako koně). Půda a průmysl už je (s výjimkou několika podniků, jako jsou např. aerolinie, pivovar Budvar nebo částečně ČEZ) v soukromých rukou, což se dosáhlo restitucemi a malou či velkou nebo kuponovou privatizací. Nadhodnota, vytvářená pracujícími (pokud mohu použít tento marxistický pojem), zůstává vlastníkům s názvem zisk. Stát si z tohoto zisku bere pro svou potřebu (investice do infrastruktury, škol a financování státních zaměstnanců) část ve formě korporátních daní. Zavedena byla daň z přidané hodnoty, která se odvádí přímo státu z kupní ceny, kterou hradí konečný uživatel produktu. Zdaněny jsou nadále i platy.
Protože však nová ideologie říká, že tvůrcem hodnot je soukromník-podnikatel, bylo nutno mu toto podnikání usnadnit a to postupným snižováním daní, zavedením stropů na odvody do zdravotního a důchodového pojištění a paušálů (aby podnikatelé nebyli přetěžování zdaněním a mohli ze svých zisků investovat a tak zaměstnávat další a další pracující).
To se však nějak nepovedlo. Bohatí podnikatelé si našli právní kličky, aby si zajistili daňové úlevy, nebo např. přesunuli sídla svých podniků (tedy místo, kde se platí daně) do zahraničí (do daňových rájů, kde stát nepotřebuje vybírat velký objem daní). Některé firmy jsme prodali zahraničním podnikatelů, kteří si zisky převádí k sobě. A dále se překvapivě zjistilo, že řada velkopodnikatelů využila zisky po zdanění nikoliv na produktivní investice v našem státě, ale na investice do soukromého majetku těchto podnikatelů a to nikoliv u nás, ale v zahraničí (jachty, nemovitosti v Arabských emirátech, v USA, na Bahamách a Seychelách).
Peníze bohatých se netočily u nás, takže ani DPH neplynulo státu. Došlo tedy k tomu, že stát si vydržují jen zaměstnanci (střední a chudé třídy, které předchozí fígle použít nemohly a které DPH při nákupu životních potřeb pokorně státu zaplatí).
Po daňových reformách pravicových vlád (rovná daň, stropy na pojištění) začal stát pociťovat nedostatek rozpočtových příjmů . Z bohatých podnikatelů evidentně nic víc už nevymačká (navíc vládnou strany ideologicky a korupčně spjaté s vrstvou bohatých finančníků a podnikatelů). Bylo tedy nutné vymačkat víc z těch, kteří se bránit nemohou. Zvýšilo se horentně DPH (a uvažuje se ještě i další jeho zvýšení) a rychle se začaly omezovat výdaje státu kvůli fetiši – snížení schodku rozpočtu.
Jen vládě jaksi unikl důsledek, kupecké počty bohužel prohrály s ideologií. Omezení výdajů státu na infrastrukturu znamená méně pracovních příležitostí a tedy nižší příjmy pracujících, případně více nezaměstnaných. Nižší příjmy občanů budou znamenat nižší příjmy státu z DPH, protože za méně peněz se bude méně nakupovat, a vyšší počet nezaměstnaných zase znamená vyšší výdaje státu na sociální podpory. Zatím tedy vláda omezuje podpory v nezaměstnanosti, sociální podpory a hodlá zastavit valorizaci důchodů. Snížení počtu státních zaměstnanců asi povede ke zvýšení počtu nezaměstnaných a zvýšení nákladů na sociální podpory.
Není to náhodou deflační spirála, vedoucí ke krachu? To pochopil i Kalousek a opatrně začíná hovořit o větším zdanění vyšších platů. A hned se postřelené husy ozývají a opakují ideologické poučky o podnikatelích jako šlechetných živitelích pracujících, kteří zchudnou a budou muset své podniky zavírat.
http://outsidermedia.cz/retro-driv-jsme-zivili-jen-stat-dnes-zivime-kapitalisty-a-taky-stat/
Jo, jenom nedejbože zdanit “nedotknutelné” superbohaté a už vůbec ne banky. Pro šlechetné živitele je likvidační i zvýšení minimální mzdy… ubohé.
No, neustále se omílá, že kdo si nepamatuje historii a nepoučil se z ní, je odsouzený ji prožít znovu. Ani Velká Francouzská revoluce, ani všechny husitské, bezzemecké a jiné bouře a revoluce nevznikly protože Marx a Engels, o Pátém Prvním Padesátém ani nemluvě. No tak to holt zase přijde. Mimochodem, dneska jakýsi zemědělský odporník pohovořil na ČT24 o tom, jak nejsou brambory a jak se u nás nepěstujou. Nevím proč, ale najednou jsem si vzpoměl na Masaryka, proč vlastně prosadil pozemkovou reformu, když viděl důsledky téměř monopolního zemědělství ovládaného v zásadě pár šlechtickými rody a církve a velkoobchodu s potravinami ovládaného také pár rodinami povětšinou také šlechtickými, navázanými na ty zemědělské rody. A všichni včetně zrzavého opilce a dalších měli a mají Masaryka plnou hubu a co on prosadil, tak oni zkurvili.
Asi tak, holt to zase přijde. Už ani ty blbý brambory si nedokážeme vypěstovat sami. no dokázali bychom, ale dovoz je levnější. Ale je fajn, že banány jsou levnější než ty k ničemu brambory, no ne?
banány jsou chuti mdléééééé
chi, chi… a víš co ti řeknu? banány vůbec nemám ráda. Vůbec je nejím, ani dort, když je do něho někdo narve. Brrr, zkažená buchta. Vlastně teď když nad tím přemýšlím, tak jsem banán nejedla už dobrých 10 let.
nikdy jsem neměl trauma z toho, že byly jenom občas. Když jsem byl malej, mívali jsme často chatku. Stávala 5 Kčs plechovka, co dneska stojí 500,- . Mlíko bylo z konve nebo z flašky a v každým kšeftě ryby drůběž zvěřina měli zajíce v kůži, bažanty, tresky, makrely a podobně. Na Václaváku v pasáží pod Jaltou bývala rybárna, kde prodávali uzenýho jesetera.
bejvávalo, bejvávalo,….
Hezký obrázek…. abys nebyl v “hledáčku”… takhle troufale prezentovat normální rodinu, teď je se přeci ONA + ON nenosí, uráží to jemnocit menšin.
Normální rodina je dnes ta colorovaná. Dnes jsem zahlíd v “Ulici”, že do ní integrovali konečně černýho (ne pasažera) a hned oblizování na přivítanou s bílou,…ble,..Že to ale “Nově” trvalo;)
Už ti jde pustit Franta Matějka?
https://www.pokec24.cz/videa/
Oni ještě pořád tu Ulici dávají? V tomhle mám mezery. Po těch letech a až teď jinobarevný? to teda… fakt si dali na čas.
Už mi to šlo včera, ale koukla jsem jenom asi na 10 minut, a pak jsem odpadla? Zrovna jsem si to chtěla pustit jako kulisu ke psaní příspěvku.
https://ibb.co/hgwV02b
No,… tak tohle fakt nemusím
asi “vládní” úkol nebo am.vlastník nasadil kalibr až teď, když už si národ pozvolna zvyká.
vaří nás pomalu, jak žábu. Zrovna poslouchám to video. Ať žijí dotace.
Tak ti řeknu, to je síla. Ten spolek nám byl čert dlužen. Jedna všivárna větší než druhá…. Hranice je ten nejhorší vynález… že ho ta křivá huba nebolí, ochlastu dementního.
Ano, síla. Dokument má 5 ***** a závěrečný text to jen dotváří. Lisabonskou smlouvu si snad přečetl jen sám VK, který se k ní uměl zodpovědně postavit.